W tym poradniku przedstawiamy maksymalne długości pętli obwodowej dla poszczególnych marek robotów koszących.


Każda marka ma swoje techniczne wymagania. Robomow zaleca 800m, Zucchetti 1500max,są to największe marki które znają się najbardziej na robotyce. Długość przewodu to nie wszystko!Jeden producent zaleca przewód który jest drutem wysokojakościowej miedzi, inny zaleca linkę stalową. Nie należy łączyć ze sobą przewodów rożnych firm, grubości, materiałów. Pętlę obwodową obowiązkowo wykonujemy z jednego modelu przewodu, łączymy w sposób zgodny ze sztuką. Łączenia są dozwolone, ale nie róbmy ich zbyt dużo, ponieważ ograniczymy siłę sygnału.

Do łączenia przewodów używany złączek M3 żelowych. Łączenie polega na wsunięciu przewodów do kostki, następnie zaciśnięciu za pomocą kombinerek .
Każdy robot Robomow, Husqvarna, Wiper, Gardena wymagają pętli obwodowej. Każdy producent ma swoje wytyczne, ale głownie trzymamy się zasady, że pętla nie powinna przekraczas 800m bierzących, Co się stanie gdy pętla będzie dłuższa? Może się to przyczynić do osłabienia sygnału, pogorszenia jakości sygnału przez co robot moze błędnie odczytywać zbierane sygnały. Pętla obwodowa powinna być zmierzona przed wykonaniem montażu aby uniknąć wszelkich problemów. Jeśli będzie wynosić powyżej 1 km, nalezy rozwarzyć podzielenia ogrodu na 2 części i obsłużyć go dwoma robotami koszacymi. Poprawi to wydajność koszenia. Dodatkowym atutem będzie mniejsze zużycie eksploatacyjne maszyny koszącej.

Rozróżniamy dwa rodzaje przewdów obwodowych stosowanych w robotach koszących: drut i linka.


Drut posiada rdzeń wykonany z miedzi wysokogatunkowej, który jest elastyczny, rozciągliwy oraz posiada izolację odporną na warunki glebowe oraz atmosferyczne. Taki przewód stosowany jest w robotach marki Robomow. Drugi przewód to linka wykonana z miedzi ale nie wysokiej jakości tak jak w Robomow. Jest to dużo tańszy przewód i do tego bardzo popularny, stosowane u takich producentów jak Husqvarna, Wiper, Gardena, Stiga, Ambrogio. Przewody obwodowe powinny służyć wiele lat bez rzadnych problemów. Problemy występują tylko wtedy, gdy zastosujemy przewód nie wiadomego pochodzenia, nie zdatnego do przebywania w ziemi. Znamy dużo przypadków, które zakończyły się wymianą. Przewód koroduje, utlenia się a łączenia kruszą się. Zalecam stosowania kabli znanej jakości oraz stosowane przez serwis przez długie lata.

Formularz zapytania

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie