jaki robot koszący wybrać do swojego trawnika ogrodu
Roboty Koszące

Jak wybrać najlepszego robota koszącego do swojego trawnika

Wprowadzenie

Marzysz o ogrodzie zawsze doskonale przyciętym, ale nie chcesz tracić na tym cennego czasu? Roboty koszące mogą być odpowiedzią na Twoje potrzeby. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak działają roboty koszące i omówimy istotne funkcje, na które warto zwrócić uwagę.

Czym są roboty koszące?

Roboty koszące to zautomatyzowane kosiarki, znacznie mniejsze niż tradycyjne ich odpowiedniki, zasilane baterią. Składają się z głównej głównej jednostki – robota koszącego i stacji ładowania. Sprzęty te nie posiadają zbędnego kosza na pokos, ponieważ tną trawę na tyle drobno, że równomiernie rozkładają ją z powrotem na trawniku.

Skoszone.pl to specjalistyczny sklep, który oferuje szeroki wybór robotów koszących, umożliwiając dopasowanie modelu do każdej powierzchni ogrodu.

Jak działają roboty koszące?

Po zakupie robota koszącego otrzymasz główną jednostkę tnącą, stację ładowania i przewód obwodowy. Przewód ten łączy się ze stacją ładującą, a jego instalacja pozwala robotowi określić granice obszaru działania i wracać samodzielnie do stacji ładowania, gdy będzie potrzebował się naładować.

Po instalacji ustalisz harmonogram pracy robota koszącego i dostosujesz długość trawy, jaką chcesz uzyskać podczas jego pracy. Warto pamiętać, że roboty koszące mają swoje ograniczenia, podobnie jak kosiarki tradycyjne.

Po tych krokach, pod warunkiem usunięcia przeszkód z trawnika, roboty koszące mogą pracować stosunkowo autonomicznie. Sklep Skoszone.pl oferuje szeroki wybór modeli, dostosowanych do różnych powierzchni ogrodów.

Recenzje robotów koszących

Przed zakupem warto zapoznać się z recenzjami robotów koszących, które bierzesz pod uwagę przy zakupie. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z naszymi specjalistami oraz przesłanie krótkiego filmu, na którym przedstawisz swój trawnik. W ten sposób będziemy w stanie dostarczyć precyzyjną informację czy wybrany model sprawdzi się na twoim trawniku lub dobierzemy odpowiednią alternatywę.

Jak roboty koszące wykrywają krawędzie?

Podczas instalacji robota koszącego musisz ustawić przewód obwodowy za pomocą dostarczonych szpilek lub należy go wkopać na głębokość nie większą niż 6cm. Ten umożliwia robotowi koszącemu wykrywanie krawędzi trawnika. Choć istnieją modele, które nie wymagają tego przewodu, są one jeszcze rzadkością. Przewód nie rzuca się zbytnio w oczy, więc po zainstalowaniu nie stanowi uciążliwego elementu krajobrazu. Należy jednak pamiętać, że zabiegi na trawniku takie jak wertykulacja, mogą uszkodzić pętlę obwodową, dlatego zalecamy wyznaczenie bezpiecznej granicy np. 30 cm o granicy trawnika, do której nie będziesz podjeżdżał wertykulatorem.

Jak głośne są roboty koszące?

Roboty koszące są stosunkowo ciche, generując hałas na poziomie około 60dB, co odpowiada rozmowie. Choć niektóre modele mogą osiągać 70dB, są one nadal znacznie cichsze niż tradycyjne kosiarki benzynowe, które mogą osiągać nawet 80dB. Dlatego roboty koszące zazwyczaj nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu.

Co warto sprawdzić przy wyborze robota koszącego?

1. Aplikacja mobilna

Podczas testów zwracamy uwagę na łatwość użytkowania dostępnej aplikacji. Sklep Skoszone.pl oferuje roboty koszące z różnymi poziomami zaawansowania aplikacji, dostosowanych do różnych systemów operacyjnych. Aplikacja może umożliwiać tworzenie mapy ogrodu, monitorowanie pracy robota i łatwe planowanie harmonogramu koszenia.

2. Powierzchnia trawnika

Roboty koszące są odpowiednie dla trawników o powierzchni od 250 do 35000 metrów kwadratowych. Wybierając model, zalecamy dopasowanie powierzchni obsługiwanej przez robota do wielkości własnego trawnika. Zalecamy aby wielkość obsługiwanego areału przez robota była dopasowana do wielkości całej działki, a nie tylko części trawnikowej. Mamy wtedy pewność, że robot koszący nie będzie miał problemu z powrotem do bazy nawet z najbardziej odległego zakątka ogrodu.

3. Nachylenia i nierówności terenu

Z uwagi na zasilanie baterią, warto zwrócić uwagę na zdolność robota do poradzenia sobie z nachyleniami. Nierówności terenu mogą wpływać na efektywność koszenia, dlatego warto wybrać model, który radzi sobie z różnymi ukształtowaniami terenu. W naszej ofercie posiadamy roboty o napędzie 4×4, które znacznie lepiej poradzą sobie z nierównym terenem, niż dwu-kołowe odpowiedniki.

4. Czujniki

  • Czujniki deszczu: Warto rozważyć roboty koszące wyposażone w czujniki deszczu, które pozwalają na automatyczne dostosowanie harmonogramu koszenia w zależności od warunków atmosferycznych.
  • Czujniki przeszkód: Wielu producentów wyposaża roboty koszące w czujniki, które pomagają unikać przeszkód na trawniku, takich jak drzewa czy krzewy. Obecnie w ofercie posiadamy roboty posiadające fizyczne czujniki zderzeniowe ale także radary, które nie dojeżdżają do przeszkody.

5. Strefy wielozadaniowe Multi-Strefy

Jeśli chcesz, aby robot koszący obsługiwał zarówno przód, jak i tył ogrodu, warto rozważyć model z funkcją obsługi wielu stref. W tym przypadku należy pamiętać, że robot trzeba przetransportować między strefami lub przygotować mu odpowiedni przejazd ścieżce, podjeździe lub tarasie.

6. Żywotność baterii w robocie koszącym

Bateria to kluczowy element robota koszącego. Baterie dostępne w Sklepie Skoszone.pl są litowo-jonowe i mają różne pojemności. Przed zakupem warto sprawdzić, jak długo bateria utrzymuje naładowanie i jakie są koszty ewentualnej wymiany baterii po kilku latach użytkowania.

Czy roboty koszące są bezpieczne?

Producenci zalecają unikanie pozostawiania zwierząt domowych czy dzieci w pobliżu robota koszącego, zarówno podczas pracy, jak i po jej zakończeniu. Choć roboty koszące posiadają liczne funkcje bezpieczeństwa, zawsze warto przestrzegać wytycznych producenta.

Ile kosztują roboty koszące?

Roboty koszące zazwyczaj są droższe niż tradycyjne kosiarki akumulatorowe czy benzynowe, jednak cena zależy od funkcji i pojemności baterii. Sklep Skoszone.pl oferuje modele w przedziale cenowym od 2000 złotych, sięgając nawet kilkunastu tysięcy złotych. Koszt związany z zakupem robotów koszących jest uzasadniony ich zaawansowanymi funkcjami i wygodą użytkowania.

Czy roboty koszące są bardziej ekologiczne niż kosiarki benzynowe?

Roboty koszące emitują mniej szkodliwych substancji niż kosiarki benzynowe, co sprawia, że są bardziej ekologiczne pod względem emisji bezpośrednich. Niemniej jednak, jak w przypadku samochodów elektrycznych, ekologiczność zależy od źródła zasilania. W Sklepie Skoszone.pl znajdziesz roboty koszące zasilane akumulatorami, co przyczynia się do ograniczenia emisji. Warto jednak zwrócić uwagę na proces produkcji baterii i ich późniejszą utylizację.

Podsumowując, roboty koszące dostępne w Sklepie Skoszone.pl to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i zachować doskonale przystrzyżony trawnik. Dzięki różnorodności dostępnych modeli, każdy znajdzie odpowiednią maszynę do swojego ogrodu. Przekonaj się sam, jak roboty koszące mogą ułatwić pielęgnację Twojej przestrzeni zielonej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *