Obrzeże do robota koszącego
Roboty Koszące

Obrzeża trawnika dla automatycznego robota koszącego – jak wykonać poprawnie?

Jakie automatyczne roboty koszące skutecznie docinają krawędź – Pielęgnacja trawnika na 100%

Zakup automatycznej kosiarki a wykończenie krawędzi trawnika

Właściciele ogrodów, decydując się na zakup robota koszącego, zazwyczaj wyobrażają sobie, że maszyna całkowicie wyręczy ich w pielęgnacji trawnika. W pierwszej kolejności wybierane są modele od znanych Producentów, które poza wysoką jakością i niezaprzeczalnym atutom, nie zawsze będą tymi odpowiednimi – spełniającymi oczekiwania. Przed zakupem użytkownicy nie robią rozeznania pod kątem użyteczności danej kosiarki automatycznej czy dopasowania do charakterystyki obszaru jej docelowej pracy. Bardzo często zdarza się, że w takiej sytuacji konieczne jest przebudowanie w ogrodzie pewnych elementów, które mogą przeszkadzać w automatycznym skoszeniu całej powierzchni.

Najczęstszym problemem, który obserwujemy są niedostosowane do robota koszącego krawędzie i obrzeże trawnika. Często w ogóle ich nie ma lub są zbyt wąskie aby robot mógł na nie najechać. Nie rzadziej spotykamy się z wystającymi ponad trawnik krawężnikami czy innymi elementami architektury, przy których roboty pozostawiają niewielki pas trawnika, który trzeba skosić ręcznie.

Dlaczego roboty koszące nie docinają wystających obrzeży trawnika? ” Przeszkody ” konstrukcyjne

Fakt, że roboty koszące nie tną trawników do samej krawędzi, wynika głównie z zastosowanych środków ostrożności. Ostrze, które jest bardzo niebezpieczne dla otoczenia, musi być odpowiednio chronione przy pomocy solidnej zabudowy i zaprojektowane tak, aby automatycznie zatrzymywać przy uniesieniu robota. Gdyby ostrza wystawały poza obrys obudowy, stanowiłyby zagrożenie dla otoczenia. Konstrukcja robota jest zatem w pierwszej kolejności dostosowana do restrykcyjnych przepisów użytkowych.

Szerokość ta, zależy ostatecznie od odległości między ostrzami a obudową. Jeśli ostrza są umieszczone centralnie, ta odległość jest dość duża, wynosząca od 10 do 20 centymetrów. Początkowo podane szerokości wydają się być duże, ale nie różnią się zbytnio od klasycznych kosiarek do trawy, które również mogą pozostawić niewielką krawędź, wymagającą przycięcia przy pomocy podkaszarki.

Roboty koszące z funkcją cięcia krawędzi – nieskoszona trawa to przeszłość !

Większość robotów koszących nie sięga do krawędzi ze względu na wyżej wspomnianą konstrukcję, ponieważ ostrze jest umieszczone centralnie pod urządzeniem. Pomiędzy ostrzem a obudową istnieje przerwa, szczególnie zauważalna, gdy robot porusza się wzdłuż ściany. Pozostaje wtedy nieskoszony pas o szerokości od 10 do 20 centymetrów. Odpowiednio, szerokość pasa może wzrastać wraz z wielkością robota i odległością przewodu obwodowego od krawędzi.

W przypadku robota koszącego z funkcją cięcia krawędzi takich jak Robomow RK 1000 i Landroid M500 Worx, ostrze nie jest umieszczone centralnie, ale wysunięte do boku obudowy pod urządzeniem i wystaje nawet poza rozstaw kół. Szerokość wymaganego obrzeża może być znacznie mniejsza lub w wielu wypadkach w ogóle nie jest konieczna. Jeżeli trawnik dochodzi bezpośrednio do pionowej przeszkody, wystarczy zastosować 5 cm obrzeża, natomiast w przypadku gdy trawnik poza swoim obrysem nie ma żadnych przeszkód i obudowa może najechać nad nią, wystarczy obrzeże typu Eko-Bord, które ma szerokość około 0,5 cm. Robot koszący planuje wtedy koszenie w taki sposób, aby poruszać się wzdłuż krawędzi ostrzem, aby skosić całość trawnika.

robot koszący z koszeniem krawędzi, robot dokaszający krawędź

Jak odpowiednio przygotować i uzyskać równo dociętą krawędź trawnika?

Perfekcyjnie przycięta krawędź trawnika może być uzyskana poprzez ułożenie rzędu (lub kilku) kostki brukowej, aby umożliwić kosiarce bezpośredni wjazd na utwardzoną powierzchnię. Wykończenie obrzeżami dla każdego modelu będzie wymagało innej szerokości i należy to uprzednio skonsultować z naszym specjalistom lub przeczytać instrukcję montażu.

Jak Prawidłowo Rozłożyć Przewód Ograniczający do Robota

Dla robotów koszących z funkcją cięcia krawędzi ważne jest dokładne ułożenie pętli obwodowej. Jeśli przewód jest układany zbyt daleko w głąb, ostrze nie będzie mogło sięgnąć krawędzi trawnika. Idealną odległość przewodu granicznego od krawędzi trawnika, ścian lub ogrodzeń można znaleźć w instrukcji producenta. Niektóre modele mają również wbudowaną miarkę, co ułatwia samodzielną instalację. Tych wskazówek należy zawsze przestrzegać, ponieważ przewód graniczny nie jest w żadnym wypadku zewnętrzną krawędzią szerokości cięcia. Jeśli przewód jest układany bezpośrednio przy krawędzi, robot koszący może jechać trochę poza nią: w niektórych modelach nawet o 30 cm. W większości robotów koszących robot przejeżdża środkiem nad przewodem ograniczającym, w związku z czym jego rozstaw z dwóch stron pętli będzie taki sam.

Jeżeli w środku trawnika znajdują się ścieżki lub podjazdy, które są zlicowane z powierzchnią zieloną – nie ma konieczności stosowania wysp z pętli obwodowej. Robot po prostu przejeżdża przez nie, traktując je jako powierzchnię przeznaczoną do koszenia. Jednak jeśli ścieżka stanowi zewnętrzną krawędź trawnika, należy umieścić przewód blisko ścieżki, aby robot koszący bezpiecznie wziął to pod uwagę i nie wypadł poza obszar koszenia.

Jeśli przewód graniczny jest zbyt blisko krawędzi rabaty lub kwietnika, robot koszący ryzykuje poślizgnięcie się i utknięcie. To samo dotyczy oczek wodnych lub basenów ogrodowych, do których należy zachować nieco większą odległość podczas układania przewodu. W przypadku montażu robotów koszących przy tak newralgicznych punktach, należy zachować zasadę ograniczonego zaufania.

jak ułożyć przewód do robota koszącego przy krawędzi

Jaki odstęp przewodu granicznego dla robotów koszących

Odstęp przewodu granicznego od przeszkód różni się w zależności od producenta oraz modelu. Praktycznie wszystkie modele kosiarek Robomow i Worx posiadają funkcję cięcia krawędzi, więc odległość jest stosunkowo niewielka dla przejezdnych granic. Poniżej prezentujemy tabelę, w której zamieściliśmy wartości dla najbardziej popularnych sprzętów.

ModelOdległość do stałej przeszkodyOdległość na poziomie gruntu przy granicy
Robomow RK30 cm (Ściana)23cm przy obrzeżu eko-bord, przy kostce 7cm to 20cm, przy kostce 25cm – odległość to 13cm
Wiper Premium35 cm (Ściana)30 cm przy krzewach, przy kostce 25cm to 5cm, przy kostce 18-20cm – odległość to 5cm (może nie dokosić)
Husqvarna Automower35 cm (Ściana)30cm przy niskiej przeszkodzie 1-2cm, przy kostce 25cm – odległość przewodu 20cm, węższa kostka – robot może nie dokosić lub musi wyjechać poza kostkę

Obrzeża do idealnego cięcia krawędzi przez robota koszącego

Z odrobiną pomysłowości, krawędzie trawnika można ciąć idealnie nawet w modelach, gdzie ostrze jest umieszczone centralnie. Wymaga to jednak odpowiedniego planowania podczas projektowania ogrodu lub pewnych przeróbek.

Aby to osiągnąć, obwód trawnika i grządki można obłożyć obrzeżami trawnikowymi. Powinny one być na równi z poziomem gruntu (+ – 2 cm), co umożliwi robotowi koszącemu swobodne przemieszczanie się. W zależności od modelu robota koszącego, zalecana szerokość wynosi od około 10 do 24 cm. Ważne jest także to, czy obrzeże przylega do pionowej przeszkody np. ściany czy graniczy z grządką za nią. Następnie ułóż przewód graniczny tak blisko kamieni, jak to możliwe, aby robot korzystał z jednego z kół do jazdy po kamieniach, podczas gdy centralnie umieszczone ostrze sięga do krawędzi trawnika.

jakie obrzeże do robota koszącego

Robot koszący z trzema kołami – wada czy zaleta ?

Niektóre roboty koszące mają trzy koła zamiast czterech. Oś przednia jest zastąpiona kołem umieszczonym centralnie, co zwiększa manewrowość, ale jednocześnie może sprawić, że urządzenia są bardziej podatne na utknięcie w miękkim podłożu. W związku z tym zaleca się układanie obrzeży trawnikowych w taki sposób, aby robot koszący nie poruszał się z kołem przednim wystającym poza granicę trawnika.

Jak wykonać obrzeża trawnika i dostosować ogród do kosiarki automatycznej –  o czym warto pamiętać

Obrzeża trawnikowe wykonane z kostki brukowej lub kamiennej są dostępne w różnych wzorach i rozmiarach. Wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od gustu oraz dopasowania do stylu w jakim zbudowany jest ogród. Po drugie, szerokość wymagana przez kosiarkę powinna być uwzględniona w decyzji, aby krawędź trawnika była cięta jak najczyściej. Możliwe rodzaje kamieni odpowiednich dla kosiarki roboczej to:

  • Betonowa Kostka Brukowa
  • Kamienie Granitowe
  • Chodniki betonowe
  • Prostokątne płyty chodnikowe

Oczywiście możliwe są także kombinacje różnych rodzajów kamieni, co czasami prowadzi do interesujących projektów.

Nowość – Kratka do wzmacniania obrzeży do robota koszącego Eco Wave

Kratki ECO-WAVE to innowacyjne rozwiązanie, umożliwiające skuteczne wzmacnianie i stabilizację obrzeży trawnikowych. Ich unikalna konstrukcja doskonale sprawdza się w zapobieganiu zagłębianiu się robota koszącego, stanowiąc alternatywę dla tradycyjnych elementów, takich jak betonowe płyty chodnikowe czy kostka brukowa. Co więcej, kratki tworzą powierzchnię biologicznie aktywną, umożliwiającą wysiew trawy i jej zdrowy wzrost. Odporność na obciążenia kratek ogrodowych jest gwarantowana dzięki odpowiednio wykonanej podbudowie, co sprawia, że są one doskonałym rozwiązaniem do montażu robotów koszących na terenie ogrodu.

Alternatywne obrzeża grządek – nie zawsze odpowiednie dla kosiarek roboczych

Alternatywą dla betonowych kamieni obrzeżnych są obrzeża grządek wykonane z drewna, metalu lub plastiku, a także pozostawienie przedniego brzegu grządki bez roślinności, dzięki czemu robot może używać gleby lub humusu jako powierzchni nawigacyjnej. W tym przypadku jednak konieczne jest regularne przycinanie krawędzi, aby uniknąć rośnięcia trawy w grządkę. Chociaż te obrzeża chronią rośliny przed niepożądanym wtargnięciem kosiarki roboczej, nie są one przejezdne, co oznacza konieczność przycinania.

Obrzeża metalowe, zwłaszcza, mogą również zakłócać sygnał kosiarki roboczej.

Obrzeża dla kosiarek automatycznych z czujnikami trawy lub radarami

Do robotów koszących korzystających z czujników trawy lub radarów zamiast przewodu granicznego należy podejść ze szczególną ostrożnością. Obrzeża muszą tworzyć wyraźny i bardzo czytelny kontrast między trawnikiem a przeszkodami. Przy stosowaniu tych modeli zalecamy jednak pójście na kompromis i stworzenia naturalnej bariery, której robot nie może przekroczyć (wysokie obrzeże minimum 10 cm). Płaska kostka brukowa będzie tutaj stanowiła dla robota zdecydowanie większe wyzwanie, ponieważ czujniki działają z pewnym opóźnieniem i robot może wyjechać poza obwód koszenia zanim zauważy, że zmieniła się powierzchnia. Jednym słowem przy tego typu sprzętach, ręczne dokaszanie krawędzi za pomocą podkaszarki jest jedyną opcją.

Ręczne koszenie krawędzi  trawnika przy robocie koszącym

Jeżeli Twój ogród już istnieje, a Ty nie chcesz robić rewolucji i dostosowywać krawędzi trawnika do pracy robota – nie przejmuj się! Trochę pracy na świeżym powietrzu, nikomu jeszcze nie zaszkodziło. Polecamy wyposażyć się w akumulatorową podkaszarkę lub nożyce do trawy i zachęcamy do działania. Prace jednym i drugim sprzętem nie są szczególnie czasochłonne ani też uciążliwe.

Oczywiście to, które urządzenie jest najlepsze dla Ciebie, zależy od wielkości ogrodu i długości krawędzi trawnika. Dla krótszych odcinków, nożyce do trawy mogą być wystarczające, natomiast dla dłuższych rekomendujemy odpowiednią podkaszarkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *